Oturma izniyle ilgili kuralları bilmek ve ona göre davranmak, sizlerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla, ileride ciddi yasal problemler yaşamamak veya para cezalarıyla karşılaşmamak için, lütfen kurallara uymaya özen gösteriniz. Bir sorun yaşamanız durumunda lütfen Göç İdaresi ile iletişime geçiniz.


Türkiye'de İlk Kez İkamet Başvurusu Yapacaklar:

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin, kayıttan sonra, vize veya vize muafiyeti süresi içinde (ikamet izni şartlı giriş formuyla ülkeye giriş yapan öğrenciler için bu süre 10 gündür) elektronik ortamda (https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden) başvuru yapması gerekmektedir. 

Online başvuru yaptıktan sonra, Türkiye'de ilk kez ikamet izni alacak öğrenciler, Göç İdaresi'ne şahsen gitmek yerine, başvuru belgelerini Uluslararası Öğrenci Ofisi'ne teslim edebilirler. Bu öğrenciler, online başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde ve Uluslararası Öğrenci Ofisi tarafından bildirilen takvim doğrultusunda aşağıda belirtilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak Uluslararası Öğrenci Ofisi’ne teslim edebilirler (eksik belgeli başvurular kabul edilmeyecektir). Bu sürelerde belgelerini tamamlamayan adaylar belgelerini İl Göç İdaresi’ne şahsen teslim etmek durumundadırlar.

Türkiye'de daha önce herhangi çeşit bir ikamet izni almış olan öğrencilerin, aşağıdaki "Uzatma, Yenileme ve Geçiş Başvuruları" başlıklı bölüme bakmaları ve o bölümde yazdığı şekilde işlem yapmaları gerekmektedir.

 

Gerekli belgeler:

 1. e-ikamet online başvuru formu
  • Online başvuru formuna https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra pdf formatında indiriniz, çıktısını alarak ilk sayfadaki imza alanını imzalayınız.
  • Başvuru formunda sadece kırmızı ile yazılı alanların doldurulması zorunludur. Siyah ile yazılı alanları doldurmak zorunda değilsiniz.
  • ODTÜ'deki eğitiminize başlangıç tarihi olarak, üniversiteye kayıt tarihinizi yazmanı gereklidir. Eğitiminizin bitiş tarihi olarak ise, mezun olacağınız sene Ağustos ayındaki herhangi bir tarihi yazabilirsiniz.
  • Başvuru formunda biri üniversitenin diğeri ise kalıcı olarak ikamet ettiğiniz adres olmak üzere iki adres alanı doldurmak zorundasınız. Adres konusunda detaylı bilgi için bu dokümana bakınız.
 2. Geçerli pasaport aslı ve fotokopisi (son giriş sayfası ve varsa vize sayfasının fotokopisi) "Aslı Gibidir" onayı üniversite tarafından yapılacaktır. Lütfen pasaport sayfalarınızın fotokopisi ile ofisimize geliniz. Öğrencinin Göç İdaresi'ne şahsen gideceği durumlarda, "aslı gibidir" onayı gerekmemektedir.)
 3. 4 adet biyometrik fotoğraf
 4. Sağlık Sigortası (Öğrenciler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Genel Sağlık Sigortası’na başvurulabilir veya özel sağlık sigortalarından birine sahip olunması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası'na başvuru yapacak olan öğrenciler ofisimizde bununla ilgili bir belge imzalayarak sigorta belgelerini daha sonra Göç İdaresi'ne sunabilirler. İkili anlaşmalar kapsamında Türkiye’de sağlık sigortası bulunan öğrencilerin başka bir sigortaya sahip olmasına gerek yoktur. Sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz. )
 5. İkamet Bilgi Formu (https://student.metu.edu.tr adresindeki 205 numaralı programdan online başvuru yapıp belgenizi indirebilirsiniz. Belgenin çıktısını almayı unutmayın.)
 6. Adres bilgilerini gösterir yazılı belge (Yurtta kalıyor ise e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli yurt belgesi, kira sözleşmesi ile kalıyorsanız noter onaylı adınızın yer aldığı kira sözleşmesi, veya ev arkadaşınızın noterden sizin için verdiği taahhütname)
 7. İkamet İzni kart bedeli makbuzu (356 TL) (SEÇENEK1: Göç İdaresi web sayfasındaki online ödeme sayfası çalışmıyorsa, https://ivd.gib.gov.tr sayfasını ziyaret ederek sırasıyla "Harç ve Değerli Kağıt Bedeli" ve "Göç İdaresi İkamet Tezkeresi Harcı Ödeme"yi seçiniz ve online ikamet başvurunuz sonrasında aldığınız Tahakkuk numarasını giriniz. Daha sonra ödemenizi yaparak makbuzunuzu alabilirsiniz. SEÇENEK2: https://ivd.gib.gov.tr sayfasını ziyaret ederek "Yabancılar için Potansiyel Vergi Numarası" seçeneği üzerinden vergi numarası alabilir ve daha sonra Ziraat Bankası'nda ödeme yapabilirsiniz. SEÇENEK3: Bir Vergi Dairesi'ne giderek, ödemenizi yapabilirsiniz.)
 8. 18 yaşından küçükler için (e-İkamet’ten başvuru yaptığı tarih itibariyle):
  1. Muvafakatname* (Yabancının anne ve babasının ülkemizde yasal olarak bulunması halinde bu belge ayrıca talep edilmeyecektir)
  2. Doğum Belgesi* (Yabancının kimlik/pasaport belgesinden anne ve/veya babasının tespitinin sağlanamaması durumunda istenir)

  *Dış temsilciliklerimizden öğrenci vizesi alarak gelenlerden bu belgeler istenmez.


Uzatma, Yenileme ve Geçiş Başvuruları:

Öğrencilerin öncelikle elektronik ortamda (https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden) başvuru yaparak randevu alması gerekmektedir.

 • Aktif bir öğrenci ikameti bulunan öğrenciler, mevcut ikamet izinlerinin bitmesine 60 günden daha az kaldıktan sonra, uzatma başvurusunu,
 • Öğrenci ikametinden başka tip bir ikamet izni bulunanlar, geçiş başvurusunu,
 • Daha önceki ikametinin süresi dolmuş olanlar, "ilk başvuru" seçeneğini seçerek başvurularını yapmalıdır.

Aşağıda belirtilen belgelerin, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne randevu gün ve saatinde bizzat teslim edilmesi gerekmektedir.

 Gerekli belgeler:

 1. e-ikamet online başvuru formu
  • Online başvuru formuna https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra pdf formatında indiriniz, çıktısını alıp ilgili yeri imzalayınız.
  • Başvuru formunda sadece kırmızı ile yazılı alanların doldurulması zorunludur. Siyah ile yazılı alanları doldurmak zorunda değilsiniz.
  • ODTÜ'deki eğitiminize başlangıç tarihi olarak, üniversiteye kayıt tarihinizi yazmanı gereklidir. Eğitiminizin bitiş tarihi olarak ise, mezun olacağınız sene Ağustos ayındaki herhangi bir tarihi yazabilirsiniz.
  • Başvuru formunda biri üniversitenin diğeri ise kalıcı olarak ikamet ettiğiniz adres olmak üzere iki adres alanı doldurmak zorundasınız. Adres konusunda detaylı bilgi için bu dokümana bakınız.
 2. 4 adet biyometrik fotoğraf
 3. İkamet Bilgi Formu (https://student.metu.edu.tr adresindeki 205 numaralı programdan online başvuru yapıp belgenizi indirebilirsiniz. Belgenin çıktısını almayı unutmayın.)
 4. Sağlık Sigortası (Öğrenciler sağlık sigortalarını belgelemek durumundadır. İkili anlaşmalar kapsamında Türkiye’de sağlık sigortası bulunan öğrencilerin başka bir sigortaya sahip olmasına gerek yoktur. Sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.)
 5. Adres bilgilerini gösterir yazılı belge (Yurtta kalıyor ise e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli yurt belgesi, kira sözleşmesi ile kalıyorsanız noter onaylı adınızın yer aldığı kira sözleşmesi, veya ev arkadaşınızın noterden sizin için verdiği taahhütname)
 6. İkamet İzni kart bedeli makbuzu (356 TL) (SEÇENEK1: Göç İdaresi web sayfasındaki online ödeme sayfası çalışmıyorsa, https://ivd.gib.gov.tr sayfasını ziyaret ederek sırasıyla "Harç ve Değerli Kağıt Bedeli" ve "Göç İdaresi İkamet Tezkeresi Harcı Ödeme"yi seçiniz ve online ikamet başvurunuz sonrasında aldığınız Tahakkuk numarasını giriniz. Daha sonra ödemenizi yaparak makbuzunuzu alabilirsiniz. SEÇENEK2: https://ivd.gib.gov.tr sayfasını ziyaret ederek "Yabancılar için Potansiyel Vergi Numarası" seçeneği üzerinden vergi numarası alabilir ve daha sonra Ziraat Bankası'nda ödeme yapabilirsiniz. SEÇENEK3: Bir Vergi Dairesi'ne giderek, ödemenizi yapabilirsiniz.) Randevunuza kendiniz gideceğiniz için, ödemenizi Göç İdaresi'nde de yapabilirsiniz.
 7. Muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
 8. Önceki ikamet izin belgesi

Önemli Bilgiler:

 

 1. İlgili prosedürler takip edilmediği takdirde yasal işlem uygulanır.
 2. İkamet tezkereniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur. Örneğin, sömestr tatili için ülkenize gittiğinizde ve Türkiye’ye geri dönerken, oturma izninizle giriş yapabilirsiniz. İkamet izninizin bitmesine az bir süre kaldıysa, havaalanında bir son dakika sorunu yaşamamak için, seyahatiniz öncesinde yetkili birimlerle görüşerek durumunuzu teyit ettirmeniz önerilir.
 3. Göç İdaresi online başvuru tarihini dikkate almaktadır. Bu nedenle vize veya ikamet izni sona ermeden online başvurunun her koşulda yapılması gerekmektedir. 
 4. Oturma izni için başvuru yaptığınız esnada verdiğiniz adresin doğru ve eksiksiz olması gereklidir.
 5. İsim/soy isim değişikliği, pasaport değişimi, medeni hal değişimi, adres değişikliği ya da bölüm/program değişikliği gibi durumlarda vakit kaybetmeden İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi gerekmektedir.
 6. İkamet tezkerenizde silinti ve kazıntı yapılmaması gerekmektedir. İkamet tezkeresinin kaybedilmesi durumunda derhal İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi gerekmektedir.
 7. Kayıtlı-kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran) ve disiplin suçu nedeniyle uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin bilgileri her dönem, ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin bilgileri ayrılış tarihlerinden itibaren bir hafta içinde ilgili kuruma iletilir. Bu nedenle bu durumlarda oturma izniyle ilgili sürecinizi dikkatle takip etmeniz gerekmektedir.
 8. Öğrenci ikamet kartınızın üzerinde yazan geçerlilik tarihinden bağımsız olarak, ikamet izninizin ancak siz aktif kayıtlı bir öğrenci olduğunuz sürece geçerli olduğunu unutmayınız. Eğer (i) programınızdan mezun olduysanız, (ii) kendi isteğinizle kayıt sildirdiyseniz, (iii) dönem kaydınızı yapmadıysanız, (iv) dönem izni aldıysanız, kartınızda belirtilen geçerlilik tarihi henüz gelmemiş olsa bile, ikamet izniniz Göç İdaresi tarafından iptal edilecektir.
 9. Yukarıda da belirtildiği gibi, izinli(kayıt donduran) ya da dönem ders kaydını yaptırmamış öğrencilerin (değişim programı, uluslararası ortak diploma programı ve TÖMER kursları sebepleri  ile izinli olan öğrenciler hariç) ikamet izinleri Göç İdaresi tarafından iptal edilmektedir. Lütfen bu konuyu göz önünde bulundurunuz. Bu durumda herhangi bir sebeple Türkiye'de kalacak olan öğrencilerin kısa dönem ikamet iznine başvurmaları gerekmektedir. (Lütfen izin bilginizin sisteme işlenmesini beklemeden, izin talebinizi bölümünüze ilettikten hemen sonra ikamet geçiş başvurusunu online olarak yapınız)
 10. Herhangi bir programda kayıtlı olmadan Türkiye’de kalmayı planlıyorsanız (mezuniyet töreni, lisansüstü başvuru, vb. nedenlerle), ikametiniz bitmeden önce kısa süreli ikamet için başvuru yapmanız gerekmektedir.
 11. Mezun olan lisans öğrencilerinin en geç 10 gün içinde ülkeden çıkmaları gerekmektedir. Bu süre, lisansüstü programlardan mezun olan öğrenciler için 2 aydır. (Lisans öğrencileri için mezuniyet tarihi, notların açıklanma tarihidir. Lisansüstü öğrenciler için ise mezuniyet tarihi basılı tezin enstitüye teslim edilme tarihidir.) Bu tarihten sonra herhangi bir nedenle kalmayı planlayan öğrencilerin yukarıda belirtildiği gibi kısa süreli ikamet için başvuru yapması gerekmektedir.
 12. İkamet tezkeresi, öğrencinin anne babası ile diğer yakınlarına ikamet izni alma konusunda hiç bir hak sağlamamaktadır.
 13. İsteyen öğrenciler, çalışma izni almak şartıyla çalışabilirler. Ancak lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıldan sonra başlar ve haftada yirmi dört saatten fazla olamaz. Çalışma izni almak isteyen öğrencilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.
 14. İkamet izni başvurunuz, Göç İdaresi tarafından değerlendirme altındayken Türkiye'den ayrılmak isterseniz, bunu ancak maksimum 15 günlüğüne ve Göç İdaresi'nden bir çıkış izin belgesi alarak yapabilirsiniz. Bu belge olmadan ülkeden çıkmanız durumunda, mevcut ikamet izni başvurunuz olumsuz etkilenebilir ve yeniden bir başvuru yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Oturma izniyle ilgili kuralları bilmek ve ona göre davranmak, sizlerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla, ileride ciddi yasal problemler yaşamamak veya para cezalarıyla karşılaşmamak için, lütfen kurallara uymaya özen gösteriniz. Bir sorun yaşamanız durumunda lütfen Göç İdaresi ile iletişime geçiniz.

Oturma izniyle ilgili prosedürler Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle kurallarda herhangi bir değişiklik/güncelleme olması ihtimaline karşı lütfen aşağıda bilgileri bulunan kurumlarla irtibat halinde olunuz ve web sayfalarını takip ediniz.

  

Sorularınız için:

Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü

Barbaros Mahallesi, Binnaz Sokak No:2, Çankaya

E-posta: ankara@goc.gov.tr

Tel : 0 312 439 40 40 / 0 312 440 33 48

Fax : 0 312 439 40 66

Google Haritalar: https://goo.gl/maps/3eyXCXL7w2PwBDxLA

 

Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) Telefon: 157