ODTÜ Asya'nın En İyi 12. Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İngiltere merkezli Times Higher Education (THE) kuruluşu tarafından 10 Haziran 2015 tarihinde açıklanan "THE Asia University Rankings 2015" (THE Asya Üniversiteleri Sıralaması 2015) listesinde 12. Sırada yer aldı.

ODTÜ 10 Alanda Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşu, bilim alanlarına göre dünya üniversiteleri 2015 yılı sıralama sonuçlarını ilan etti. Toplam 3,551 üniversitenin 36 ayrı bilim alanındaki performanslarının ölçüldüğü listelerde, her alan için dünyanın en başarılı 400 üniversitesi belirlendi. QS World University Rankings by Subject adresinden ulaşılabilen sıralamalarda, ODTÜ toplam 10 bilim alanında ilk 400 üniversite arasına girerek Türkiye'yi en fazla alanda, en yüksek derecelerle temsil eden üniversite oldu.

ODTÜ 2015'te Avrupanın En İyi Tasarım ve Mimarlık Okulları Arasında

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Domus Dergisi'nin, Aralık sayısı ekinde verilen "Avrupa'nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2015" (Europe's Top 100 Architecture and Design Schools 2015) rehberinde yer aldı. Rehber, Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Grafik Tasarım, Mimarlık Tarihi, Kuramı ve Eleştirisi ve Etkileşim Tasarımı alanlarından toplam 100 okulu kapsadı.

ODTÜ'nün Bilim Alanlarındaki Başarısı

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşunun ülkemizdeki üniversitelerin bilim alanlarındaki yerini belirlediği sıralama sonuçları 16 Ocak 2018 tarihinde YÖK'te açıklandı. 2017 sonuçlarının kullanıldığı bu açıklamada üniversitemizin 15 alanda dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasına girerek Türkiye'yi en fazla alanda temsil eden üniversite olduğu bir kez daha ilan edildi. QS sıralamaları, "Akademik Saygınlık", "Üniversite Saygınlığı", "Atıf Oranları" ile akademik çalışmaların etkisini ölçen "H-Index" göz önünde bulundurularak hesaplandı.