Öğrenim Ücreti İndirimi/Muafiyeti

Üniversitemizde öğrenim görmekte olan uluslararası öğrenciler başarı durumlarına göre öğrenim ücreti indirimi veya muafiyetinden yararlanabilirler. Bu indirim veya muafiyetten yararlanmak için başvuru yapmanıza gerek yoktur. Her akademik yılda öğrencilerin başarısına göre değerlendirme yapılır. Öğrenci ücreti indirimi veya muafiyeti almaya hak kazanan adaylar e-posta yoluyla bilgilendirilir. Lisans öğrenciler için ayrıntılı bilgiye buradan, lisansüstü öğrenciler için ise buradan ulaşabilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarafından Sağlanan Diğer Burslar

Üniversitemizde çok kısıtlı kaynaklarla verilen yardımlardan Türk öğrencilerimizin yanında, uluslararası öğrencilerimizin de faydalanmasını istemekteyiz. Uluslararası öğrencilerimiz için yemek yardımı, yurt yardımı ve ODTÜ Geliştirme Vakfından nakit yardımı olmak üzere çeşitli burslarımız mevcuttur. Uluslararası öğrencilerimizin bu burslara başvurabilmek için  aşağıda belirtilen belgeler ile  ODTÜ Burs ve Yardım Ofisi'ne (Fen - Edebiyat Fakültesi 2. Kat ODTÜ- ANKARA) müracaat etmeleri gerekmektedir. Belirtilen dokümanların hepsinin getirilmediği başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Bahsi geçen burslar için başvurular, elden, öğrencinin ofise belgeleri bizzat teslim etmesiyle yapılacaktır. Elektronik ortamdan gönderilen belgeler ve başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öğrencilerimizin yukarıda belirtilen burslara başvurabilmeleri için sunmaları gereken belgeler aşağıdadır:

  1. Öğrencinin hangi sebeplerle burslardan faydalanmak istediğine dair durumunu detaylı bir biçimde açıkladığı imzalı dilekçesi
  2. Dilekçede belirtilmiş olan problemlerin/hususların kanıtı olabilecek ilgili belgeler

Kişilerin maddi sıkıntıları farklı sebepler ve farklı kaynaklardan olabileceği için, ODTÜ'nün talep ettiği belirli bir belge söz konusu değildir. Öğrencilerin finansal sorunları, kayıpları ve bursa ihtiyaç duymalarına sebep olacak durumları kanıtlayan belgeleri kendi durumlarına uygun getirmeleri beklenmektedir.

İstisnai ve acil olarak ilgilenilmesi gereken durumların dışında, bahsi geçen burslara ancak aşağıda belirtilen dönemlerde başvuru yapılabilir. İstisnai ve acil durumlarda öğrenciler belirtilen zaman aralığı dışında da burslar için başvurabilirler. Ancak, eğer bursa başvuru durumları istisnai ve acil olarak görülmezse, bu tarihler dışındaki başvuruları değerlendirilmeyecektir.

Güz Dönemi için: Eylül - Ekim

Bahar Dönemi için: Şubat - Mart

Uluslararası Öğrencilerin Başvurabileceği Diğer Burslar

  • Afganistan Hükümeti Bursu: Afganistan Hükümeti tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi için elçiliklerle irtibata geçebilirsiniz.
  • BP Bursu: British Petroleum tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi http://www.bp.com/en/global/bp-careers.html adresinde yer almaktadır.
  • İslam Kalkınma Bankası Bursları: İslam Kalkınma Bankası tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi http://www.isdb.org/ adresinde yer almaktadır.
  • Pakistan HEC Bursu: Pakistan Higher Education Commission tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi http://www.hec.gov.pk/english/Pages/Home.aspx adresinde yer almaktadır.
  • Pakistan NESCOM Bursu: Pakistan National Engineering and Scientific Commission tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi http://www.nti.org/learn/facilities/586/ adresinde yer almaktadır.
  • Suudi Arabistan Büyükelçiliği Bursu: Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi için elçiliklerle irtibata geçiniz.
  • Türkiye Bursları: Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi https://www.turkiyeburslari.gov.tr/ adresinde yer almaktadır. 
  • TÜBİTAK Bursları: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından verilen burslardır. Ayrıntılı bilgi http://www.tubitak.gov.tr/ adresinde yer almaktadır.