Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), 2011 yılından buyana Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmamaktadır. Bu tarihten itibaren, Türkiye’deki bazı Üniversiteler, yurt dışından öğrenci kabulünde kendi bünyelerinde düzenledikleri YÖS sınavlarını dikkate almaktadır. Ancak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından lisans programlarına yurt dışından öğrenci kabulünde YÖS sınavı yapılmamaktadır. Ayrıca, diğer üniversiteler tarafından yapılan YÖS sınavlarından alınan puanlarla başvuru yapılamamaktadır. ODTÜ tarafından lisans başvurularında kabul edilen sınavlar aşağıdaki listede ve buraya tıklayarak ulaşılabilecek dosyada yer almaktadır. Bu sınav sonuçlarından herhangi birisi başvuru yapmanız için yeterlidir. Ancak birden fazla sınav sonucunuz mevcutsa, diğer belgelerinizi de ek belge olarak sunmanız mümkündür ve tavsiye edilir. SAT, QUDURAT, TQDK gibi sınav sonuçlarının geçerlilik süresi iki yıldır. Lise diploması niteliğindeki belgelerin ise geçerlilik süresi ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır.

Önemli Uyarı!!! Bulunduğu ülkenin eğitim ve notlandırma sisteminden farklı şekilde eğitim veren okullardan mezun olan öğrenciler, o ülkenin diploması başvuru kriterleri arasında yer alsa dahi başvuru yapamayabilirler. Bu sebeple, bu öğrencilerin erken bir aşamada Uluslararası Öğrenci Ofisi ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir. Okul diplomasının kabul edilmeyeceği durumlarda, öğrencinin başvuru yapabilmesi için SAT ya da ACT sınavlarından birine girmesi gerekecektir.

Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi hakkında ayrıntılı bilgi için http://ncc.metu.edu.tr/ adresine bakabilirsiniz.


Açıklanan kriterler sadece 2022-2023 Akademik yılı başvuruları için geçerlidir.

Aşağıda sıralanan uluslararası başvuru kriterlerine ek olarak 60'tan fazla ulusal başvuru kriteri için linkte bulunan ODTÜ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU KRİTERLERİ tablosuna bakabilirsiniz.  


 

ANKARA KAMPUSU

 

 

 

 

 

 

 

 

KUZEY KIBRIS KAMPUSU

American College Testing (ACT)

ACT sınavından 36 üzerinden en az 27 puan almış olmak. 

ACT sınavından 36 üzerinden en az 25 puan almış olmak.

SAT

ODTÜ SAT kodu: 6383

SAT Reasoning (SAT1) sınavının "Math" ve "Evidence-Based Reading and Writing (SAT eski versiyonunda Critical Reading)" testlerinden 1600 üzerinden en az 1200 toplam puanı ve Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri Programları için bu kritere ek olarak 800 üzerinden en az 680 "Math" puanı almış olmak veya SAT Subject sınavının başvurulan programla ilgili olmak üzere 3 konusundan ortalama en az 700 puan almış olmak (Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri Programları için konulardan birinin Math 2 olması kaydıyla)

SAT Reasoning (SAT1) sınavının "Math" ve "Evidence-Based Reading and Writing (SAT eski versiyonunda Critical Reading)" testlerinden 1600 üzerinden en az 1000 toplam puanı ve Mühendislik, İktisat ve İşletme programları için 800 üzerinden en az 600 "Math" puanı veya SAT Subject sınavının başvurulan programla ilgili olmak üzere 3 konusundan ortalama en az 600 puan almış olmak.

Uluslararası AL ve ASL Sınavları

İkisi başvurulan programla ilgili olmak üzere, üç A seviyesi dersinden en az AAB notu almış olmak.

Not 1: Üçten fazla dersiniz varsa bile sadece üç ders hesaplamaya katılacaktır.

Not 2: İngilizce dışında alınan dil dersleri başvuruda kullanılamaz.

İkisi başvurulan programla ilgili olmak üzere, üç A seviyesi dersinden A* ile C arasında not almış olmak.

Not: İki AS seviyesi dersi (Advanced Subsidiary Level) uygun görüldüğü takdirde bir A seviyesi dersi yerine sayılabilir ve bu dersler A seviyesi derslerinden farklı olmak zorundadır.

Uluslararası Bakalorya (IB) Sınavı

Uluslararası Bakalorya diplomasından başvurulan programla ilgili en az bir dersten High Level (HL) seviyesi olmak üzere en az 33 puan almış olmak.

Uluslararası Bakalorya diplomasından en az 26 puan almış olmak.

Uluslararası Bilim Olimpiyatları

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) tanıdığı ve katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarından altın, gümüş veya bronz madalya sahibi olmak.

 • (IOI) The International Olympiad in Informatics
 • (IBO) The International Biology Olympiad
 • (IPhO) The International Physics Olympiad
 • (IChO) The International Chemistry Olympiad
 • (IMO) The International Mathematical Olympiad
 • (JBMO) Junior Balkan Mathematical Olympiad
 • (BMO) Balkan Mathematical Olympiad
 • (BOI) Balkan Olympiad in Informatics

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) tanıdığı ve katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarından altın, gümüş veya bronz madalya sahibi olmak.

 • (IOI) The International Olympiad in Informatics
 • (IBO) The International Biology Olympiad
 • (IPhO) The International Physics Olympiad
 • (IChO) The International Chemistry Olympiad
 • (IMO) The International Mathematical Olympiad
 • (JBMO) Junior Balkan Mathematical Olympiad
 • (BMO) Balkan Mathematical Olympiad
 • (BOI) Balkan Olympiad in Informatics

BTEC - QCF Diploma

Başvurulan programla ilgili dalda minimum DDD notlarına sahip olmak.

Başvurulan programla ilgili dalda BTEC Extended Diploma için minimum DMM, BTEC Diploma için ise minimum D*D* notlarına sahip olmak.

Advanced Placement Test (AP)

İkisi başvurulan programla ilgili olmak üzere, üç Advanced Placement konusundan en az 14 (5,5,4) puan almış olmak.

İkisi başvurulan programla ilgili olmak üzere, üç Advanced Placement dersinden en az 12 (4,4,4) puan almış olmak.