Uluslararası Öğrenci Ofisi

Sağlık Hizmetleri

ODTÜ öğrencilerinin sağlık ve psikolojik sorunları ile ilgili olarak başvuruda bulunacakları ilk yer Sağlık ve Rehberlik Merkezidir (SRM). Öğrenciler başvurularını ODTÜ kimlik kartı ile Hasta Kayıt Kabul Servisine yaparlar.

Öğrencinin ilk muayenesi, tetkik ve tedavileri; SRM olanakları ve mevzuat çerçevesinde SRM'de yapılır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda Devlet ve Üniversite hastanelerine veya Özel hastanelere başvuru yapılır.

Muayene ücreti olarak YÖK kararları doğrultusunda belirlenen ücret alınır. Her hekim için bu muayene ücretinin ödenmesi zorunludur. Ayrıntılı bilgi için http://srm.metu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Uluslararası öğrenciler Türkiye'de kalacakları süre boyunca sigortalı olmak zorundadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) üniversitemiz tarafından önerilmekte olup dileyen öğrenciler özel sağlık sigortası da yaptırabilirler. GSS'ye sahip olmak isteyen öğrenciler kayıt tarihlerinden sonra 3 ay içinde yabancı kimlik numaralarını aldıktan sonra Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezi'ne müracaat etmelidirler. 2018 yılı için yıllık ortalama GSS primi yaklaşık 970 TL'dir.

Kanun gereği, kayıt olduktan itibaren 3 ay içinde GSS'ye sahip olmak için başvurmamış öğrenciler, daha sonra bu haktan yararlanamaz. Bu sebeple öğrencilerimizin bu işlemi ihmal etmemeleri önemle rica olunur.

Anne-babası aracılığıyla veya ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'de geçerli bir sağlık sigortasına sahip olanlar Sosyal Güvenlik Merkezi'nden bu durumu gösteren belgeyi Göç İdaresi'ne sunmak zorundadır. Sosyal Güvenlik Merkezleri hakkında bilgi için http://www.sgk.gov.tr/.

GSS'ye sahip olmak istemeyen öğrenciler herhangi bir özel sağlık sigortasını tercih etmek zorundadırlar.